Choď na obsah Choď na menu
 


 

Čomu sa venujeme

(zoradené od najobľúbenejšieho po poslušnosť)

 

Precházky v prírode

Toto je Rheina najobľúbenejšia aktivita, pretože vtedy ju  "neotravujem"  žiadnymi hlúpymi povelmi, nesiem so sebou plný batoh  hračiek a ona si môže behať kade len chce...teda skoro. Rhea totiž   Obrázok obľubuje skúmanie okolitého terénu bez ohľadu na to, či ma vidí alebo nie. A tak ju musím sem tam privolať, čím si však ona prechádzku pokaziť nenechá. Pribehne si po pochvalu, vyškerí sa na mňa a beží pokračovať v prieskume. Výsledkom teda býva jedna jemne rozčúlená panička a jedna spokojná borderka.

Borderka býva ešte spokojnejšia (a panička zvyčajne ešte rozčúlenejšia), keď trasa prechádzky vedie okolo akéhokoľvek vodného zdroja..ráta sa aj mláka či kanál. Rhea vodu miluje, v okamihu ako ju zacíti prepína do "vodného modu", čo v praxi znamená že je ako na ihlách, nie je schopná otočiť sa vode zadkom, pohľadom ju neustále hypnotizuje a natŕča ku mne uši pričom čaká na čarovné slovíčko "vodička", iné povely nevníma...To som popísala lepší prípad, tiež sa stáva že Rhea na nič nečaká a jednoducho beží.

 

Agility

Tejto aktivite sme sa začali venovať v marci roku 2009 v klube Agility Pedigree Bratislava. Spočiatku sme mali problémy s Rheinou nesústredenosťou medzi toľkými psami a hlavne hračkami ale s tým sme sa popasovali. V súčasntnosti nás trápia najmä moje nekoordinované pohyby. Rhea je na parkúre veľmi pozorná a krásne ma sleduje. Zatiaľ sa prispôsobuje môjmu tempu a preto poskakuje medzi prekážkami ako strelený králik (dôkaz nájdete v sekcii videá) :)

Je však vidno, že si to celé veľmi užíva. Agility by sme sa určite chceli venovať aj naďalej a ak pôjde všetko ako má, snáď už budúcu sezónu navštívime aj pár pretekov.

 

Učenie hlúpostí

Z tohoto pohľadu je Rhea úžasne učelnlivý a múdry pes. Rheuška sa Obrázok nestatické cviky učí veľmi rada a rýchlo. Cviky ako otočky, poklonu či mŕtvolku sa naučila behom pár minút. Určite nám k tomu dopomohlo aj to, že pri výcviku používam kliker.

Pod pojmom "hlúposti! nemám na mysli len prvky dogdancigu...keď je vonku nepriaznivé počasie alebo som chorá, napadne ma čokoľvek.. Našimi najčerstvejšími novinkami sú napríklad kotúľanie fľaše a zatváranie dverí.

Pár príliš slnečných či naopak upršaných dní si ešte určite užijeme, takže náš repertoár hlúpostí sa isto bude rozširovať.

 

Poslušnosť

Obrázok

 

Každý správny pes musí poslúchať a keďže slečna Rheislava správny pes je (teda ja by som aspoň chcela aby bola), nič iné ako sa s ňou trápiť mi nezostáva. Po viac ako 7 mesiacoch snaženia môžem povedať, že okrem privolávačky máme v podstate zvládnuté všetky zákledné cviky. S privolávačkou sa trápime už od šteniatka, no i napriek tomu sa stáva, že to vďaka kačiciam, koňom, mačkám, labutiam či iným obludám to vyzerá trošku inak.

Cviky sa snažím Rheu učiť precízne a presne, aby sme ich neskôr mohli využiť ako základ pre obedience.

 

 

 

Čo by sme chceli vyskúšať v budúcnosti

 

Plánov s Rheou mám veľa, no keďže deň má len 24 hodín, asi ťažko by sme to všetko postíhali. V budúcnosti by som určite chcela vyskúšať obedience, ak zdravie dá trochu pohádzať frisbee a jedného pekného dňa navštíviť kučeravé . V septembri sa tiež chystáme na výcvik vodnej zachranárčiny, no obávam sa že pokračovať v tejto aktivite nebudeme lebo nie je kde. Z tých istých dôvodov sa asi nikdy nedostaneme ani ku flyballu hoci aj to by som si s krpatou rada vyskúšala.